Proksis Otomasyon ve İletişim Sistemleri

Uğural

Uğural İnşaat - Kırma Eleme Tesisi Otomasyon Sistemi ve Otomatik Kartlı Dolum Sistemi (ANKARA).

Uğural firmasına ait kırma eleme tesisinde hem üretim hem de otomatik kamyon dolum sistemi uygulaması yapılmıştır.

Kartlı dolum sistemi, PLC-SCADA sistemine bağlı proximity (temassız) kart okuyucu ve dolum ünitesinin, girilen siparişe göre entegre çalışması esasına dayalı bir otomasyon sistemidir. Kredi kartı büyüklüğündeki proxi kartların temas gerektirmeyen okuyucularda okutulması ve o karta tanımlanmış sipariş miktarının bilgisayar tarafından verilen komut doğrultusunda dozajlanması prensibiyle çalışır.

Yapılan uygulamalarda, taş kırma eleme tesislerinde üretilerek stoklanan kum, ince ve kalın mıcırın kamyonlara doldurularak satışını kapsayan bir otomasyon sistemi kurulmuştur. Şantiye girişindeki kamyon kantarı kabininde yer alan muhasebe programından, ilgili kamyon için malzeme cinsi, miktar ve kart numarasının tanımlandığı sipariş girilir. Kartı alan şoför, dolum bunkerlerinin bulunduğu yere gider. Bu sırada muhasebe programından, aynı ağ üzerinde yer alan otomasyon sistemi bilgisayarına giden sipariş sıraya girerek, kartın okutulması beklenir.

Şoförün kamyonu doğru malzeme bunkerinin altına yerleştirmesi ve kartı okuyucuya okutmasının ardından konveyör bant çalıştırılarak ya da kapak açılarak dolum başlatılır. Eğer kart, sipariştekinden farklı bir malzeme içeren bunkerin okuyucusuna okutulursa, sinyal lambalarından yeşil ışık yerine kırmızı ışık yakılarak dolum başlatılmayacaktır. Dolum sırasında malzemenin yığılarak taşmasının engellenmesi için siren ve lamba ile şoför uyarılarak aracı ilerletmesi sağlanır.

Bantlı kantar düzeneği ya da kamyonun üzerinde bulunduğu kantardan alınan tartım bilgisi, sipariş miktarına ulaştığında dolum sonlandırılır. Şoför tesis girişindeki kamyon kantarına giderek kartı iade eder ve satış irsaliyesini alır, sipariş muhasebe programında kapatılır. Sistemin avantajı, herhangi bir insan kontrolü gerektirmeden dolum sahasından, kamyonların hatalı malzeme almasının önlenmesidir. Sipariş bilgisayarı ile dolum sahası mesafe olarak birbirinden uzak olabilmektedir, herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bu sistem, kartlı, barkod veya RFID teknolojisi ile uzaktan (OGS-Otomatik Geçiş Sistemi benzeri) araç ya da taşıyıcı ünite algılamalı her türlü dolum terminaline uygulanabilmektedir.